Bankacılık Zorunlu Eğitim
Para Transferi
İzlediğiniz içerikler sonrasında Finansal Okuryazarlık Sertifikası kazanmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
10 kredi
  • Kategori Bankacılık
  • Süre ####

Eğitimi Paylaş

İçerik Metni

PARA TRANSFERİ

Kiranızın ödeme zamanı mı geldi? Şehir dışında üniversite okuyan çocuğunuza para mı göndermeniz gerekiyor? Bir arkadaşınıza borç para mı vermeniz lazım? Bunların hepsini para transferi yöntemlerini kullanarak yapabilirsiniz.

Günümüzde para transferi yaparken kullanılan iki temel yöntem bulunmaktadır. Bunlar havale ve Elektronik Fon Transferi, yani EFT’dir.

Havale; aynı bankaya ait hesaplar arasındaki para transferinde kullanılır ve 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilir.

EFT ise farklı bankalardaki hesaplar arasındaki para transferinde kullanılan ödeme sistemidir ve EFT işlemleri hafta içi belirli saatlerde gerçekleştirilebilir. Bu saatler bankadan bankaya değişiklik gösterir. Ayrıca resmi tatillerde de EFT işlemleri gerçekleştirilememektedir.

Bankalar havale ve EFT üzerinden ücret kesintisi yapabilir. Ücretlendirmede her bankanın kendi özel uygulaması ve ücret tarifesi bulunur. Bu ücretlerin üst sınırları Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bazı bankalar belli kriterleri sağlayan, örneğin maaş hesabı bulunan müşterilerinden ücret talep etmezken, bazı bankalar hiçbir müşterisinden ücret talep etmeyebilir. Bankadan bankaya değişmekle birlikte havale ücretleri genellikle EFT ücretlerinin yarısı kadardır. Para transferinde hangi bankacılık kanalının kullanıldığı da ücretlendirmede önemlidir. Genellikle mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden yapılan transferler ATM’ye göre, ATM’den yapılanlar ise şubeye göre daha düşük ücretlendirilir. Bununla birlikte, EFT yaparken dikkat edilmesi gereken bir konu da işlem saatidir. Bankaya göre farklılık gösterse de genellikle öğlen saat 4’ten sonraki işlemler Geç EFT olarak dikkate alınabilmekte ve bu işlemlerden daha yüksek ücret kesintileri yapılabilmektedir. Para transferi yapmadan önce bankanızın ücret tarifelerine göz atmanız faydalı olacaktır.

Havale ve EFT’yi gerçekleştirirken para göndereceğiniz kişinin IBAN numarası ya da banka, şube ve hesap bilgilerine sahip olmanız gerekir. Ancak birçok banka tarafından sunulan Kolay Adres hizmeti sayesinde artık bu bilgiler olmaksızın da para transferi yapılabiliyor. Kimlik numarası, e-posta, cep telefonu gibi bilgilerinizi belli bir banka hesabınıza Kolay Adres olarak tanımlayabilirsiniz. Örneğin cep telefonu bilginizi bir hesaba Kolay Adres olarak tanımladığınızda size para göndermek isteyen bir kişi yalnızca cep telefonu bilginizi girerek hesabınıza para gönderebilir.

Hayatımıza yeni giren Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi sayesinde artık farklı banka hesaplarına 7 gün 24 saat para transferi yapılması mümkün hale geldi. EFT işlemleri bankaların yoğunluğuna göre 5-10 dakika sürebilmekteyken, FAST işlemleri saniyeler içinde gerçekleşiyor. FAST sisteminde ayrıca, EFT’den farklı olarak, gönderici ve alıcıya bildirim zorunluluğu da bulunuyor. Ancak, FAST’te işlemler Merkez Bankası tarafından belirlenen limit dahilinde gerçekleştiği için yüksek tutarlı para transferlerine uygun olmayabilir. Mesai saatleri dışında yapılan FAST işlemleri üzerinden daha yüksek ücret kesintisi olabileceğini de unutmayın.

Eğer para göndermek istediğiniz kişinin banka hesabı bulunmuyorsa, PTT’nin sunduğu havale hizmetini de kullanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde alıcı kişi PTT şubesine giderek parayı çekebileceği gibi para alıcının adresine de iletilebilmektedir. Bu durumda ayrıca, ATM’ler üzerinden kartsız işlemle para gönderme yapabilir, bankaların sunduğu Cebe Havale ve İsme Havale veya EFT hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Unutmayın, yapacağınız para transferinde uygun ödeme türü seçeneğini işaretlemeniz ve açıklama girmeniz gerekmektedir. Bu kısımlara, ödemeyle ilgili uygun bilgileri girmeniz ileride karşılaşabileceğiniz hukuki anlaşmazlıklarda hakkınızı korumanız açısından önemlidir.