Kredi Zorunlu Eğitim
Kredi Notu
İzlediğiniz içerikler sonrasında Finansal Okuryazarlık Sertifikası kazanmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
10 kredi
  • Kategori Kredi
  • Süre ####

Eğitimi Paylaş

İçerik Metni

Kredi Notu

Kredi notunuz, borçlarınızı zamanında geri ödeme konusundaki güvenilirliğinizin sayısal bir ifadesidir. Banka ve kredi imkanı sunan diğer finansal kuruluşlar tarafından sunulan kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünlerle ilgili bilgiler Kredi Kayıt Bürosu’nda oluşturulan havuzda toplanır. Kredi Kayıt Bürosu ise mevcut borç ve geçmiş ödeme durumunuzu dikkate alarak bazı objektif ölçütlere göre kredi notunuzu belirler. Kredi Notu 1 ila 1900 arasında bir değerdir. Her finansal kuruluşa göre farklılık göstermekle birlikte “0-699 en riskli, 700-1099 orta riskli, 1100-1499 az riskli, 1500-1699 iyi, 1700-1900 çok iyi” olarak sınıflandırılmaktadır.

Kredi ya da kredi kartı için herhangi bir bankaya ya da finansman kuruluşuna yapılan başvuru değerlendirilirken ilk olarak kredi notunuza bakılır. Ayrıca uygulamada, araç ya da ev kiralamalarında veya senetle yapılan satışlarda da kiraya veren ya da satış yapan kişiler tarafından kredi notunuz dikkate alınabilmektedir.

Kredi başvurusu yaptığınızda, notunuz düşükse çoğu zaman kredi başvurunuz reddiledebilir ya da verilecek kredi karşılığında rehin, kefalet ya da ipotek gibi çeşitli güvenceler talep edilebilir. Bankalar, kredi notu yüksek olan kişilerle çalışmak ister ve kredi notu yüksek olan kişilere daha uygun faiz oranı gibi avantajlar sunabilirler.

Peki Kredi Notunu etkileyen faktörler nelerdir?

Birinci ve en önemlisi ödeme geçmişinizdir ve kredi notunuzun %45’ini oluşturur. Bu yalnızca kredi ödemelerini değil, kredi kartı ve kredili mevduat hesabınızla ilgili oluşan borçlarınız için yaptığınız ödemeleri de kapsar. Ödemeleri zamanında ve en az asgari tutar kadar yapmış olmanız gelecekteki ödemelerinizi zamanında yapabileceğiniz konusunda finansal kuruluşlara güven verir. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı istikrarlı bir şekilde zamanında ödemeniz kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olur.

İkinci önemli etken ise: mevcut borç durumunuzla ilgilidir ve kredi notunuzun %32’sini oluşturur. Çektiğiniz kredilerin henüz ödenmeyen kısmı, mevcut kredi kartı ya da kredili mevduat hesabına olan borcunuz toplam borçlarınızı ifade eder. Yeni bir kredi kullanmanız ya da kredi kartı borç bakiyenizin artması kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Verilen kefaletler de borç bakiyesini artıran unsurlardan biridir. Kullandığınız krediler ilk başta kredi notunuzu düşürse de düzenli ödeme yapmanız durumunda kredi notunuzu yükseltecektir.

Bir diğer etken kredi kullanım yoğunluğunuzdur. Kredi notuna etkisi %18’dir. Kredili ürünleri sık kullanan ve düzenli olarak ödeyen kişilerin kredi notlarının, kredili ürünleri daha az kullanan kişilere göre daha yüksek olmasıyla ilgilidir.

Son etken ise yakın zamanda kullandığınız kredilerinizdir. Kredi notuna etkisi %5’tir. Yakın zamanda kullandığınız kredilerde henüz bir ödeme performansınız oluşmadığı için bu kredileri düzenli olarak ödediğiniz anlaşılana kadar kredi notunuzda düşüşe neden olur.

Eğer daha önce kredi ya da kredi kartı gibi kredili ürün kullanmadıysanız kredi notunuz oluşmaz. Bu durumda banka sizinle ilgili bir fikir edinemeyeceği için kredi vermek istemez. Eğer ileride kredi ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünleri kullanarak ve düzenli ödemeler yaparak iyi bir kredi notu oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kredi notunuzu Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks platformu üzerinden öğrenebilirsiniz.