Kredi
Kredi Kartı Kullanımında Önemli Hususlar
İzlediğiniz içerikler sonrasında Finansal Okuryazarlık Sertifikası kazanmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
10 kredi
  • Kategori Kredi
  • Süre ####

Eğitimi Paylaş

İçerik Metni

Kredi Kartı Kullanımında Önemli Hususlar

Kredi kartı limiti ilk yıl için gelirinizin en fazla iki katı; ilk yıldan sonra ise gelirinizin en fazla dört katı olacak şekilde belirlenir. Bu limit sahip olunan tüm kredi kartlarının toplam limitidir. Bu nedenle, bir kredi kartınızın limitini artırmak istediğinizde kullanmadığınız diğer kredi kartlarınızı kapatmanız ya da limitlerini düşürmeniz gerekebilir.

Kredi kartıyla taksitli bir harcama yaptığınızda, taksitli harcamanıza ilişkin toplam tutar kart limitinizden düşmektedir. Örneğin kredi kartı limitiniz 15.000 TL ise ve siz 10.000 TL’lik bir ürünü 3 ay taksitle alırsanız; 10.000 TL’lik tutar limitinizden düşer ve size 5.000 TL’lik bir harcama alanı kalır. Aydan aya taksit ödemelerini yaptıkça limitiniz açılmaya başlayacaktır.

Belirlenen kredi kartı limitinin üzerinde bir harcama yaptığınızda, limiti aşan tutar kadar işlem tarihi üzerinden faiz işletilmeye başlamaktadır. Bu nedenle, harcama yaparken limitlerinizi geçmemeye dikkat etmeniz, gerekirse bankadan limit artışı talep etmeniz ilave faiz maliyetine katlanmamanız açısından önemlidir.

Bir takvim yılı içinde 3 kez asgari ödemesi yapılmayan kredi kartları nakit kullanımına kapatılır. 3 kez üst üste asgari ödemesi yapılmayan kredi kartları ise nakit kullanımının yanı sıra mal ve hizmet alımlarına da kapatılmaktadır. Bu durumda dönem borcunun tamamı ödenmeden kredi kartı kullanıma tekrar açılmamaktadır.

Kredi kartının alışveriş haricinde kullanılması durumunda, örneğin nakit avans kullanılması, kredi kartı üzerinden kıymetli maden, döviz veya menkul kıymet alımı yapılması, kişi veya kurumlara ödeme yapılması, şans oyunlarına ilişkin ödemeler yapılması ya da para transferi yapılması gibi durumlarda, faiz son ödeme tarihi yerine, yapılan işlem tarihinden itibaren işletilebilmektedir. Bu nedenle, alışveriş harcamalarınız dışındaki kullanımlarınızı gözden geçirin, faizin işlem tarihinden itibaren işletildiği bir kullanımınız varsa, bu kullanımınızdan dolayı oluşan borcu ödemek için son ödeme tarihini beklemeyin. Bu durumda gereksiz bir faiz maliyetiyle karşılaşabilirsiniz.

Banka tarafından alışveriş harcamalarınız üzerinden herhangi bir ücret alınamaz. Ancak, fatura/vergi/prim vb. ödemelerinizde sunulan aracılık hizmeti nedeniyle belli bir tutarda ya da oranda ücret tahsil edilebilir. Ödeme yapmadan önce aracılık hizmetinin ücrete tabi olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Kredi kartları taşıdıkları özelliklere göre yıllık üyelik ücretine tabi tutulabilir. Ancak kart çıkaran kuruluşlar yıllık üyelik ücreti almadıkları bir kredi kartı türü sunmak zorundadır. Eğer yıllık üyelik ücreti ödemek istemiyorsanız bankanızdan kart değişikliği talep edebilirsiniz.

Bankalar kredi kartlarından yapılan taksitli nakit avans işlemleri için faiz dışında ücret tahsil edemez. Ancak, nakit avansın taksitsiz kullanılması durumunda, diğer bir ifadeyle nakit avans kullanmanız durumunda ise avans tutarının %1’i oranında ücret tahsil edilebilmektedir.