Bankacılık Zorunlu Eğitim
Dijital Bankacılıkta Güvenlik
İzlediğiniz içerikler sonrasında Finansal Okuryazarlık Sertifikası kazanmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
10 kredi
  • Kategori Bankacılık
  • Süre ####

Eğitimi Paylaş

İçerik Metni

Dijital Bankacılıkta Güvenlik

Bankacılık işlemlerinin dijitalleşmesi sayesinde artık, birçok bankacılık işlemini bankaların web siteleri ya da mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirebiliyoruz ve kart bilgilerimizi kullanarak internet üzerinden alışveriş yapabiliyoruz. Ancak dijitalleşmenin getirdiği bu kolaylıklar aynı zamanda siber güvenlik tehditlerine de kapı açabiliyor. Bu konuda alacağınız bazı önlemlerle güvenliğinizi sağlamanız mümkün.

Hesabınıza erişmek isteyen kötü niyetli kişiler kişisel bazı bilgilerinize ulaşmış olabilir. Bu nedenle dijital bankacılıkta kullanacağınız şifrelerin doğum tarihi ya da kendi isminiz gibi kişisel bilgileriniz yerine tahmin edilmesi zor şifreler olmasına özen gösterin. Şifrelerinizi ve diğer hesap bilgilerinizi fiziki ortamda ya da bilgisayarınıza not etmemeli ve şifrenizi banka personeli dahil kimseyle paylaşmamalısınız. Unutmayın, hiçbir banka personeli şifrenizi sormayacaktır. Sizi arayıp kendini banka personeli olarak tanıtarak şifrenizi soran kişilere asla güvenmemeli ve şifrenizi kesinlikle vermemelisiniz.

Bilgisayarınızın veya telefonunuzun başından ayrıldığınız anda hesabınıza birisi erişebilir ve saniyeler içinde paranızı başka bir hesaba transfer edebilir. İşlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra uygulamalardan güvenli bir şekilde çıkış yaparak bunun önüne geçebilirsiniz.

Herkese açık olan Wi-Fi ağları internete ulaşmanız açısından size avantaj sağlayabilir ama bu ağlar aynı zamanda bilgisayar korsanlarının kolayca saldırabildiği güvenliği düşük ağlardır. Herkese açık olan Wi-Fi ağlarına bağlıyken bankacılık işlemlerinizi yapmamak daha doğru bir tercih olacaktır.

Bilginiz dışında hesaplarınızdan yapılan işlemleri anlayıp hızlıca önlem alabilmek için hesap hareketlerinizi sıklıkla kontrol etmenizde fayda var. Mobil bankacılık uygulamanızın bildirimlerini aktifleştirdiğinizde, gelen bildirimler sayesinde şüpheli bir işlemi hızlıca fark etmeniz mümkün hale gelir.

Banka, hesabınızla ilgili şüpheli bir durum farkettiğinde, sizinle iletişime geçerek kartlarınızı kullanıma kapatma konusunda sizden teyit isteyebilir. Bu nedenle bankanızdaki iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmanız ve iletişim bilgilerinizi değiştirdiğinizde bankanızı bilgilendirmeniz önemlidir.

En yaygın güvenlik tehditlerinden biri de “oltalama” olarak da adlandırılan sahte e-postalardan gelen şifre ve bilgi güncelleme istekleridir. Şüpheli gördüğünüz hiçbir e-postadaki bağlantıya tıklamayın çünkü siz farkında olmadan telefonunuza veya bilgisayarınıza yüklenecek casus yazılımlar üzerinden hesap bilgileriniz kopyalanabilir. Bu konudaki bir başka tehlike de sahte internet siteleridir. Bankaların resmi internet sitelerine benzer siteler kurularak banka müşterilerinin hesap bilgilerinin çalınabilmesi mümkündür. İnternet bankacılığına giriş yapmadan önce adres çubuğunda yazan linkin başında “https” ifadesinin yer alıp almadığına bakılmalı yani sitenin güvenlik sertifikalı olduğu teyit edilmelidir. Ayrıca, bankalar tarafından internet bankacılığına girişte görebileceğiniz bir güvenlik resmi belirlemeniz istenebilmektedir. Belirlediğiniz güvenlik resmi sayesinde giriş yaptığınız sitenin bankanın resmi internet sitesi olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Dijital bankacılık uygulamaları iki faktörlü doğrulama yani iki aşamalı güvenlik uygulamaları sunarlar. Örneğin giriş yaparken şifrenizi girdikten sonra SMS ile gelen kodu girmeniz istenebilir. Bu gibi güvenlik tercihlerini açık bulundurmanız önemlidir. Ayrıca internet alışverişlerinde “3 Boyutlu Güvenlik Sistemi” şifresiyle işlem yapmak da güvenliğinizi artırır. Çünkü kartınız çalınsa bile kart bilgilerinizle işlem yapmaya çalışan kişiler 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi şifresi sizin telefonunuza geleceği için işlemlerini tamamlayamayacaklardır.

Her ne kadar önlem alsanız da bazen bir şeyler gözünüzden kaçabilir. Kendinizi finansal güvenliğiniz açısından sağlama almak için işlem limitlerinizi sınırlamak ve internet alışverişlerinizde sınırlı limitle kullanabileceğiniz sanal kartlarla ödeme yapmak olası bir güvenlik ihlalindeki kaybınızı azaltacaktır. Sanal kartlar, kullandığınız kartın limitine bağlı olarak oluşturulur ve alışveriş tutarınıza göre limitleri siz belirlersiniz. Sanal kartınızda aynı banka veya kredi kartınızda olduğu gibi kart numarası bulunur ancak herhangi bir şekilde bu kart bilgileri ele geçirilirse ancak belirlediğiniz limit dahilinde kayba uğrarsınız. Kullanacağınız bir başka güvenlik önlemi de IP kısıtlamasıdır. IP kısıtlama özelliği ile İnternet Bankacılığı'na sadece sizin belirlediğiniz IP adresleri üzerinden girilmesini sağlayabilirsiniz.