Kripto Varlıklar
Bitcoin Yatırımında Risk
İzlediğiniz içerikler sonrasında Finansal Okuryazarlık Sertifikası kazanmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
10 kredi
  • Kategori Kripto Varlıklar
  • Süre ####

Eğitimi Paylaş

Benzer Eğitimler

İçerik Metni

Bitcoin Yatırımında Risk

Bitcoin fiyatları herhangi bir temeli olmaksızın spekülatif ya da manipulatif nedenlerle artıp azalabiliyor. Bitcoinin herhangi bir düzenleyici otoriteye bağlılığının bulunmaması nedeniyle bitcoindeki fiyat hareketleriyle ilgili yatırımcıların korunmasını sağlayan düzenleyici kurallar bulunmaz, bu durum yatırımcıları potansiyel risklere karşı daha savunmasız hale getirmektedir.

Bitcoin, kripto varlık piyasasında en likit ve piyasa derinliği en yüksek kripto varlıktır. Bu nedenle bitcoindeki fiyat dalgalanmaları diğer kripto varlıklara göre daha düşüktür. Bununla birlikte, geçmiş fiyat hareketlerine bakıldığında, bitcoinin, hisse senedi, tahvil, altın gibi geleneksel yatırım araçlarına kıyasla oldukça riskli olduğu, büyük kazançlar getirebildiği gibi büyük kayıplara yol açabildiği gözlenmektedir. Piyasaları etkileyen makroekonomik gelişmeler bitcoin fiyatını da etkileyebilmektedir. Ancak bitcoinin geçmiş fiyat hareketlerine bakıldığında bunun büyük kısmının, piyasadaki gelişmelerden ziyade bitcoine özgü faktörlerden kaynaklandığı görülüyor.

Fiyat dinamikleri farklı yatırım ürünlerinin portföye eklenmesi iyi bir çeşitlendirme stratejisi olarak bilinse de, bitcoinin riskinin portföye olan etkisi oldukça fazladır ve bu toplam portföy riskinizin azalmasını sağlamayabilir ve bitcoinin iyi bir çeşitlendirme imkanı sağladığı anlamına gelmeyebilir.

İleride, kripto varlıklara yönelik olumsuz düzenlemelerin yapılması, kripto varlıklara olan güveni zedeleyen durumların yaşanması ya da bitcoinden daha yüksek bir teknoloji sunan başka bir dijital varlığın genel kabul görmeye başlaması bitcoin fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Ekonomik belirsizlik veya kriz dönemlerinde yatırımcılar genellikle riskli varlıklardan kaçınarak daha risksiz varlıklara yönelirler. Bitcoin de riskli varlık statüsünde olduğu için bu belirsizlik dönemlerinde bitcoinde yüksek değer kayıpları yaşanabilir. Bu nedenle bitcoin yatırımı oldukça risk barındırır ve risk iştahı düşük olan yatırımcılar için uygun değildir.