İzlediğiniz içerikler sonrasında Finansal Okuryazarlık Sertifikası kazanmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
10 kredi
  • Kategori Kripto Varlıklar
  • Süre ####

Eğitimi Paylaş

Benzer Eğitimler

İçerik Metni

BİTCOİN VE KRİPTO VARLIKLAR

2009 yılında bitcoin ağının faaliyete geçmesiyle birlikte oluşmaya başlayan kripto varlık ekosistemi birçok teknolojik yeniliği de beraberinde getirmiş ve yatırımcılar arasında popülerlik kazanmıştır. Günümüzde, dünyada yüzlerce farklı platformda onbinin üzerinde kripto varlık yatırımcılar tarafından alınıp satılabilmektedir. Peki aynı zamanda bir yatırım aracı olarak görülmeye başlanan kripto varlıklar nedir? Gelin birlikte bakalım.

Kripto varlıklar içinde en çok bilineni bitcoin’dir. Günümüzde kripto varlık ekosistemindeki parasal büyüklüğünün yaklaşık yarısını bitcoin oluşturuyor. Bitcoin ağı, kullanıcıların merkeziyetsiz bir şekilde, yani herhangi bir finansal aracıya ihtiyaç duyulmadan birbirlerine bitcoin transfer etmesine imkan vermektedir. Bu işlemler blokzincir teknolojisi ile gerçekleştiriliyor. Blokzincir, birçok bilgisayarın bir ağ üzerinde birbirine bağlı olduğu bir veri tabanıdır. Bunu bilgisayarlar arasında, işlemlerin kaydedildiği ve paylaşıldığı bir dijital defter gibi düşünebilirsiniz. Her blok, blokzincirindeki önceki bloğa referans verir ve içinde belirli bir zaman aralığında yapılan işlemleri, örneğin bitcoin gönderme veya alma işlemlerini, barındırır. Blokzincirin güvenliği bir çok strateji ile sağlansa da bu yöntemler arasında en bileneni kriptografi adı verilen bir teknolojinin kullanılmasıdır. Bu teknoloji ile her blok, içeriği değişirse bunu tespit etmeye yarayan özel bir kodla bağlanır. Bu sayede verilerin değiştirilmediğinden emin olunabilmektedir. Blokzincir ağında, bir işlemin geçerli olması için ağdaki bilgisayarların çoğunluğunun onayı gereklidir. Bu, işlemlerin sahte olması veya değiştirilmesi riskini azaltır ve blokzincirin güvenilirliğini sağlar.

Bitcoin madencilik adı verilen bir süreçle üretilir. Madencilik; teknik kapasitesi güçlü bilgisayarların karmaşık matematiksel problemleri çözerek yeni blokları blokzincirine eklemesi işlemidir. Bu işlem sonucunda yeni bitcoinler oluşmakta ve bunlar madencilere ödül olarak verilmektedir.

Günümüzde, 20 milyona yakın bitcoin piyasada dolaşımdadır. Bitcoinin arzı geleneksel para birimleri gibi merkez bankaları ya da hükümetler tarafından kontrol edilmiyor. Bitcoinin toplam arzı 21 milyon adet ile sınırlıdır. Toplam arza ulaşıncaya kadar bitcoin üretimi devam edecek ve ulaşıldıktan sonra dolaşımdaki bitcoin sayısı sabit kalacaktır. Arzın sınırlı olması nedeniyle, bitcoinin fiyatı piyasadaki talebe göre belirleniyor. Talep ise bitcoinin kullanım alanlarının artması, yatırımcılar ve hükümetler tarafından genel kabul görmesi ile ilgilidir. Günümüzde bazı şirketler tarafından bitcoinle ödeme kabul edilmeye başlansa da ticari hayatta yaygın bir kullanım söz konusu değil. Arzının sınırlı olması, geleneksel para birimlerine bir alternatif olması ve güvenli bir şekilde saklanmasını sağlayan teknolojik altyapıya sahip olması nedeniyle bitcoin “dijital altın” olarak da tanımlanabiliyor.